Norge må bli bedre på å tiltrekke og beholde internasjonal kompetanse
Konferansen hadde over 150 fysiske deltakere fra hele landet, og mer enn 130 fulgte konferansen digitalt. Dagen bød på engasjerende…
Osloregionen IPR har i flere år jobbet med å tiltrekke, beholde og legge til rette for internasjonal arbeidskraft i vår region.
Regionen vår mangler kompetanse i flere sektorer, og dette er en utfordring som ikke har noen raskt løsning. Det er viktig å få flere studieplasser på fagområder vi har behov for, og vi har mange i utenforskap om bør inn i arbeidslivet. Likevel er det ikke nok folk, verken nå eller i fremtiden til å dekke alle behovene. En av løsningene må derfor også være å rekruttere fra utlandet.
Ettersom næringslivet har stort behov for kompetanse tok Osloregionen initiativ til to rekrutteringskampanjer for å få flere software utviklere til Norge i 2021 og 2022. Formålet med kampanjene var å tiltrekke oppmerksomhet til regionen som et sted og bo og leve, og kandidatene registrerte seg i Oslo Talent Pool for å bli vurdert opp mot de ulike stillingene.
Tilbakemeldingen fra bedriftene som deltok var positiv, men utfordringene med å få folk utenfor EU inn i Norge var for tidkrevende så kandidater som var fra utenfor EU ble valgt bort.
Osloregionen har derfor vært involvert i flere initiativ til å se på de byråkratiske hindrene med å rekruttere fra utlandet fra bedriftenes perspektiv, og har vært aktiv i arbeidet med «Kompetansespor» som Oslo kommune har startet, i partnerskap med blant annet Osloregionen IPR, UDI, Skatteetaten, Politiet og SUA-kontoret i Oslo. Det har blitt gjennomført opptil flere piloter nå for å vise at teknologien fungerer.
For å spre informasjon om det å bo og leve i Osloregionen har Osloregionen også lansert www.Oslopolitan.no i 2021 med tilhørende sosiale mediekanaler for å ha en markedsføringskanal ut til internasjonale som vurderer å bo, studere, jobbe, investere eller besøke regionen. Informasjon publiseres ofte, og kommunene er velkommen til å sende forslag til innhold. I 2026 er derimot nettsiden gitt videre til Oslo Business Region som skal videreutvikle prosjektet.
Osloregionen gjennomførte en spørreundersøkelse i 2021 som viste at flere av utfordringene som internasjonale møter når de flytter til Norge er byråkratiske. Det er utfordringer med å få tilgang til identitetsnummer, bankkonto, bolig og mer, og dette jobber Osloregionen interessepolitisk med.
Les rapporten fra 2021.
Rett før jul 2023 ble også International Talent Map lansert, hvor Osloregionen (med finansiering fra Oslo kommune) har vært delaktig for å få svar på hvordan det er å bo, jobbe og studere i Norge, målt opp mot andre europeiske land.
Les rapporten her.
I 2026 vil sekretariatet jobbe mer interessepolitisk for å sikre at det er økende støtte for tiltrekking av utenlandsk høykompetent arbeidskraft, samtidig som vi sikrer gode rammevilkår for kommuner og andre som jobber med å motta og beholde kompetansetilflyttere og deres familier.
Osloregionen har også to nettverk, et for medlemskommunene våre for å kunne lære av hverandre, og et nasjonalt nettverk hvor vi samler kommuner, regioner, næringsforeninger og andre som er interessert i å samarbeide om å gjøre Norge mest mulig attraktivt sted å jobbe.

Spesialrådgiver
Internasjonal profilering, talentattraksjon og kommunikasjon.
Ansvarlig for Konkurransekraft og Næringsutvikling
Tlf +47 975 83 987
Send meg e-post