Stor aktivitet i Gardermoregionen
I en region hvor det er stor trafikk og stadig økende næringsvirksomhet, har innfasing av nye klimavennlige drivstoff for næringstransport fått fotfeste. Det finnes både mulighet for å tanke biogass og lade elektriske lastebiler i Gardermoregionen.
Men med tanke på all trafikken som går til og fra Gardermoregionen, er det fortsatt langt frem til det er en tilfredsstillende infrastruktur for de nye klimavennlige drivstoffene. Lasse Sjøvik fra GRIP kunne fortelle at det daglig går 1000 lastebiler inn og ut av næringsparken. Her finnes også verdens største sjømatterminal hvor norsk fisk fordeles ut til alle verdenshjørner med fly og lastebiler. Imidlertid er det utfordringer med å få tilgang på nok strøm til å få etablert gode ladeløsninger for lastebilene, selv om bedrifter som Coop har etablert eget område for ladestasjon til dette formålet. En ny kraftlinje som er under bygging, vil avhjelpe den krevende kraftsituasjonen i næringsparken.
Statens Vegvesen har nylig åpnet en døgnhvileplass for lastebiler ved avkjøringen fra E6 hvor det også skal etableres flere ladeplasser for elektriske lastebiler. Edvard Sandvik fra Vegvesenet fortalte at de stiller krav om at det på deres døgnhvileplasser skal være mulig å lade med 100 kW effekt over natten, og at det skal finnes mulighet for hurtiglading med 400 kW. Per i dag er det ikke lademuligheter, da tilbyder trakk seg og det må utlyses en ny konkurranse.
På Osloregionens studietur i regionen viste Jane Kristiansen frem Redo Biogas solutions sin biogasstankestasjon i Gardermoen næringspark. Der har man tilgang på flytende og komprimert biogass, og Jane uttalte at de har hatt en god økning på stasjonen i den senere tid.

Anders Kleve Svela fra Circle K viste frem deres ladestasjon for lastebiler og personbiler på Dal. Til sammen har de 23 ladeplasser for tungbil, fordelt på 7 lokasjoner. Trafikken på lastebilladerne er fortsatt relativt lav, mens på personbilladerne er det stor pågang. Dette illustrerer tydelig den ulike modenheten i de to markedssegmentene. Elektriske lastebiler er på vei inn i markedet, men det vil nok ta tid før etterspørselen tar seg opp slik at dette segmentet kan gi tilstrekkelig lønnsomhet. Circle K har derfor en avventende holdning på etablering av nye tungbilladere før de ser mer bevegelse i etterspørselen fra de elektriske lastebilene.
Avinors Ole Martin Elbak fortalte om at det er stor trafikk til og fra flyplassen, og at det er utfordringer med å få ladet bilene. De ønsker i samarbeid med en ladeoperatør å etablere et ladeområde som skal avhjelpe dette. Viktig også med tanke på at bilutleieselskapene forventer en økning fra dagens 30 % elbilandel til 70 % i nær fremtid. På flysiden forteller Ole Marius at omleggingen til elektrisitet på flyplasskjøretøy har kommet svært langt.
Under seminaret fikk deltagerne godt innblikk i utviklingen i drivstoffmarkedet og endringer i kjøretøyflåten fra Magnus Lundberg ved Opplysningskontoret for Veitrafikken (OFV).
Elisabeth Thune fra Akershus kollektivterminaler fortalte om økende behov for lading av busser på terminaler og holdeplasser. På Oslo bussterminal har de installert to hurtigladere for busser, hvor strømmen kommer fra solceller, med lagring i batterier.